Sääntöilta

Sääntö- ja tasoitustoimikunta järjesti 6.5. terassillamme jälleen perinteisen sääntöillan Ringside Golfin jäsenille. Pari tuntia kestäneeseen tilaisuuteen osallistui kolmisenkymmentä golfin säännöistä kiinnostunutta aktiivia.

Kouluttajana toimi edellisvuosien tapaan liittotuomari Timo Huvinen, jonka johdolla kerrattiin perussääntöjä ja vähän erikoisempiakin tapauksia. Vaikka itse sääntöasiat saattavat ajoittain tuntua puisevilta, on Huvisella taito pitää kuulijat kiinnostuneina huumorin ja golfkiertueilta kertyneiden anekdoottien avulla.

Tilaisuudessa syntyi vilkasta keskustelua varsinkin vapautumistilanteista ja kenttien paikallissäännöistä. Huvinen painotti sitä, että tuntemalla säännöt pelaaja säästää usein lyöntejä tunnistamalla eri vaihtoehdot kussakin tilanteessa. Jokaisella kentällä on omat paikallissääntönsä ja niihin kannattaa tutustua ennen kierrosta. Saatat saada vapautuksen jostain paikasta, mikä varsinaisten golfsääntöjen mukaan olisi vain mahdoton pelaamaton paikka. Paikallissäännöt muuttuvat olosuhteiden mukaan ja kannattaa aina silloin tällöin käydä lukemassa myös oman kentän paikallissäännöt. Viimeisimpänä Ringside Golfin paikallissääntöihin on lisätty vapautuminen lumihomelaikuista greenillä.

Muutama sitkeästi edelleen elävä sääntömyyttikin kumottiin (taas). Katajasta tai muurahaiskeosta ei saa automaattisesti vapautusta, vaan tämäkin pitää erikseen löytyä kentän paikallissäännöistä. Ja vielä muistutettiin siitäkin, että myös estealueella on jo vuoden 2019 sääntöuudistuksesta alkaen saanut poimia lehdet ja kävyt häiritsemästä lyöntiä.

Kiitos kaikille osallistujille, ravintoloitsijalle ja varsinkin liittotuomari Timo Huviselle antoisasta ja informatiivisesta tilaisuudesta.

Teksti Jyrki Tiilikainen